Zajíc polní

Jak vypadám

Dorůstám do velikosti 55–70 cm a hmotnosti cca 2,5–7 kg. Mám protáhlé tělo, oválnou hlavu s očima po stranách a dlouhé, na koncích tmavé uši. Přední končetiny jsou podstatně kratší než zadní. Srst na hřbetě a stranách těla je žlutohnědé až hnědošedé barvy, břicho téměř bílé a krátký černý ocas má bílou špičku.

Jak žiji

Jsem výborný běžec, běhám běžně 40 km/h a v nebezpečí až 70km/h a dobře kličkuji. Protože mám přední nohy oproti zadním krátké, jsem rychlejší při běhu do kopce, než dolů. Dále umím skákat, a to až 4 m do dálky a 1 m do výšky. Kromě výborného sluchu mám i velmi dobře vyvinutý hmat a čich. Trošku horší už je to se zrakem, ale i tak vidím velmi dobře. Hlavně za šera a tmy. Žiji samotářsky, v malé hloučky se s ostatními sdružuji jen v době páření (honcování), to začíná převážně v únoru a trvá až do srpna nebo do září. Zaječka má obvykle 2–3 vrhy za rok s 2–5 mláďaty, která se rodí plně osrstěná a na rozdíl od mláďat králíka divokého vidí. Své území si značkuji sekretem. V nebezpečí varuji dupáním, jinak se moc hlasově neprojevuji. Pouze pokud jsem poraněný nebo jinak ohrožený, např. pronásledovaný psem, hlasitě naříkám. Tento nelibozvučný, silný hlas, který se podobá mňoukání kočky, myslivci označují jako vřeštění. Myslivci jej napodobují pomocí vábničky, aby přivábili na dostřel lišku. Mezi mé přirozené predátory patří větší dravci, zejména jestřábi, orli a výři, ze savců větší šelmy, např. lišky nebo vlci. Dožívám se věku kolem 8–12 let.

Čím se živím

Jsem býložravec, přes léto požírám zejména různé byliny, zbytky plodin po sklizni, přes zimu okusuji i větve a na jaře vyhledávám také mladé pupeny.

Kde mě potkáte

V celé ČR. Nejraději mám otevřené krajiny, především pole, louky, okraje lesů aj., kde jsem díky svému hnědému zbarvení velmi dobře maskován. I přesto naše stavy neustále klesají.

Zajímavosti

Jsem velmi citlivý na blížící se bouřku či vánici – i za krásného počasí se tou dobou zdržuji ve své noře. Oproti lidem mají mé mléčné zuby kořeny a trvalý chrup je nemá. Mé maso obsahuje jen 1,13 % tuku.

Vyzkoušejte si kvíz „Les“ a prověřte si znalosti o obyvatelích lesa.