Plch lesní

Jak vypadám

Měřím cca 8 až 11 cm, huňatý ocas bez koncové štětičky mám dlouhý 6 až 10 cm a vážím něco mezi 17–39 g. Zbarvený jsem žlutohnědě či hnědožlutě, břicho mívám bílé nebo žlutobílé. Na hlavě mám přes oko k ušnímu boltci černý pruh. Uši mám malé, kulaté a velmi pohyblivé, zato oči jsou velké.

Jak žiji

Ukrývám se v hnízdech umístěných v zemi, na stromech i ve stromech a stejně jako ostatní druhy plchů vnikám do lesních stavení. V severnějších oblastech, například v Česku, zimu přespávám (od října do začátku dubna), v jižnějších oblastech jsem čilý po celý rok. Po celý život se obvykle zdržuji na jednom místě. Na obývaném území mám několik úkrytů, které střídám, abych se vyhnul zamoření parazity. Žiji samotářsky, pouze v období říje tvořím nestálé páry. Samice jednou ročně v červnu až červenci vrhá 2–4 mláďata. Dožívám se maximálně 5 let.

Čím se živím

Jsem všežravec a živím se semeny a plody lesních dřevin, na jaře také zelenými výhonky, listy a trávou. 80 % mého jídelníčku však tvoří potrava živočišná, hmyz, jeho larvy a další bezobratlí. 

Kde mě potkáte

V Česku mě potkáte téměř výhradně v moravských horách a vrchovinách (Moravskoslezské Beskydy, Hostýnskovsetínská hornatina), kde se vyskytuji hlavně ve smíšených a jehličnatých horských lesích. V ČR patřím mezi zvláště chráněné, silně ohrožené druhy.

Zajímavosti

Mám pohyblivé ušní boltce, které dokáži nasměrovat na živou kořist nebo jiný zdroj zvuků.

Vyzkoušejte si kvíz „Les“ a prověřte si znalosti o obyvatelích lesa.