Rejsek obecný

Jak vypadám

Měřím průměrně 6–8 cm na délku (bez ocasu) a vážím přibližně 5–13 gramů. Mám sametově tmavohnědou srst, která je na bocích světlejší a na břiše žlutavá. Ocas, který je 3–5 cm dlouhý, je svrchu tmavý, vespod světlý, u starých zvířat na konci holý. Mám malé oči a uši, hlavu protaženou do úzkého čenichu a zahnuté načervenalé zuby. A co vás jistě překvapí – mým nejpřímějším příbuzným je slon.

Jak žiji

Jsem aktivní po celý rok a do zimního spánku neupadám (nehibernuji), jelikož mám dostatek tukové rezervy na to, abych přežil i ty nejstudenější měsíce v zimě. Spatřit mne můžete jak ve dne, tak i v noci, ale z úkrytů vylézám převážně až po setmění. Hlavně na jaře se často ozývám hlasitým pískáním. Samice rodí do hnízda z trávy a mechu 5–7 mláďat a mívá obvykle 2–3 vrhy za jeden rok. Období rozmnožování je jediné období, kdy nežiji osamoceně. Mladí rejsci často tvoří „přívěs“ za matkou, kdy se každé mládě drží svými ústy ocasu svého sourozence před sebou. V přírodě se dožívám většinou jednoho roku, ale v zajetí i 23 měsíců. Jsem extrémně územní a často i agresivní, pokud mi jiný rejsek vnikne do teritoria, kterým je území přibližně o rozloze 200–800 metrů čtverečních. Teritorium obývám po celý svůj život.

Čím se živím

Jsem typickým hmyzožravcem, tudíž se živím převážně hmyzem, ale i slimáky, pavouky, červy a mršinami obratlovců, výjimkou není ani kanibalismus. Za den musím zkonzumovat potravu o hmotnosti 80–90 % svého těla, abych mohl vůbec přežít. K dosažení tohoto cíle musím žrát každou druhou až třetí hodinu. Vzhledem k tomu, že mám velice slabý zrak, tak se např. při hledání potravy spoléhám na svůj skvělý čich a sluch. Díky těmto skvělým smyslům dokáži lokalizovat kořist, která může být zahrabaná i 12 cm pod půdou.

Kde mě potkáte

Obývám lesy všech typů, větrolamy, parky, zahrady, louky, pole, ale vyhýbám se příliš suchým místům, na podzim zalézám i do lidských obydlí. V Česku mě můžete spatřit na celém území od nížin do hor až po alpínské pásmo.

Zajímavosti

Mé srdce bije až 1200× za minutu. Výrazně páchnu, čímž se snažím odradit své predátory.

Vyzkoušejte si kvíz „Les“ a prověřte si znalosti o obyvatelích lesa.