Daněk skvrnitý (evropský)

Jak vypadám

Moje výška se pohybuje mezi 70 až 110 cm a vážím 30 až 100 kg. Samice jsou menší než samci. V létě mám červenohnědou srst zdobenou bílými skvrnami v podélných řadách. Břicho, vnitřní strany běhů a zrcátko (plocha v okolí řiti), mám čistě bílé. Po hřbetě se mi až na špičku kelky (ocasu) táhne černý pruh, který lemuje i zrcátko. Kelku mám poměrně dlouhou a používám ji jako dorozumívací prostředek. V zimě se zbarvím do šedohněda a skvrny mi téměř zmizí. Moje ozdoba – paroží, má lopatkovitý tvar s krajkováním (zářezy) a palcem (první prstovitý výběžek na spodu lopaty). Parohy shazuji v dubnu až květnu a ihned mi začínají růst nové, které dorůstají během srpna a září.

Jak žiji

Přestože jsem ve volné přírodě plachý, v oborách se nebojím vyjít za pastvou ani na otevřená prostranství. Daněly (samice) s daňčaty (mláďaty) a mladší samci žijí v oddělených stádech. Přestárlí samci jsou samotáři. Během říje, která probíhá v říjnu (zhruba o 3 týdny později než u jelenů), se ozývám chrochtavými zvuky – rocháním, soupeřím s ostatními samci v přetlačování parohy, čímž si chráním své teritorium a upevňuji výsadní postavení. Poté se pářím s více danělami. Počátkem léta daněla přivádí na svět jediné mládě a kojí ho asi 4 měsíce. Z jelenovitých mám nejlepší zrak. Pokud se něčeho vylekám, mávám ocasem a ukazuji jeho bílý spodek. V oborách se dožívám 15–20 let, ve volné přírodě o něco méně.

Čím se živím

Živím se převážně bylinami a trávou, na podzim také žaludy či kaštany. V zimě spásám letorosty a okusuji kůru stromů. Pokud mám příležitost, dojdu i na pole, kde si pochutnám na obilninách.

Kde mě potkáte

Obývám hlavně řídké listnaté či smíšené lesy s převahou dubů a bohatším podrostem, ponejvíce v nadmořské výšce 200–600 m n. m. V celé ČR, ve volné přírodě i v oborách.

Zajímavosti

Jakmile shodím paroží, přijdu o vrcholné místo, které jsem ve stádu zastával a nahradí mě v hodnostním pořadí za mnou stojící jedinec, který dosud paroží má. Jsem zdomácnělým cizincem. Pocházím ze Středozemí a jihozápadní Asie, ale v Evropě žiji již od starověku, kdy mě dovezli Římané do svých obor. Do Čech jsem se dostal ve 14.–15. století z Francie.

Vyzkoušejte si kvíz „Les“ a prověřte si znalosti o obyvatelích lesa.