Lasice kolčava

Jak vypadám

Jsem nejmenší a zároveň nejhojnější šelmou v ČR z čeledi lasicovití. Díky štíhlému, hadovitě protáhlému trupu na krátkých bězích se protáhnu i úzkou hraboší chodbičkou a snadno se tak dostanu ke své kořisti. Dorůstám délky 15–26 cm a vážím 30–160 g. Samci jsou výrazně větší než samice. Hnědou až rezavohnědou srst s bílou náprsenkou na zimu nepřebarvuji, jen trochu zesvětlám. Na rozdíl od hranostaje nemám černou špičku ocasu.

Jak žiji

Jsem samotářka a úkryt nacházím v nejrůznějších štěrbinách či dutinách. Pohybuji se krátkými asi 30 cm skoky a často panáčkuji. Nejaktivnější jsem za soumraku a za svítání, ale můžete mě potkat i během dne. Téměř polovinu času věnuji spánku a odpočinku. Ve volné přírodě se obvykle dožívám 2–3 let, v zajetí až 10 let. Po jarní říji rodím obvykle 4–6 mláďat. Pokud nastane „hraboší“ rok, kdy mám dostatek potravy, rodím v tom roce i vícekrát.

Čím se živím

Nejraději lovím myši a hraboše, méně hmyz, obojživelníky a ptáky. Denně spotřebuji potravu, která odpovídá třetině mé hmotnosti. Pokud je potravy dostatek, dělám si zásoby.

Kde mě potkáte

Jsem hojná v celé ČR. Vybírám si sušší místa na polích a loukách s mezemi, občas se objevím i v okolí lidských obydlí. Vyhýbám se souvislým lesním komplexům. Potkáte mě v nížinách i na hřebenech hor. Kromě Islandu a Irska jsem hojná téměř v celé Evropě.

Zajímavosti

Při obraně vystřikuji na nepřítele výměšky análních žláz, a to na značnou vzdálenost.

Vyzkoušejte si kvíz „Les“ a prověřte si znalosti o obyvatelích lesa.