Jak vypadá
Brouk s 9–18 mm dlouhým plochým tělem. Štít je oválný, lesklý, černě zbarvený, po stranách hustě tečkovaný. Krovky, tykadla a nohy jsou hnědé. Krovky jsou velmi jemně, hustě tečkované a jemně ochlupené. Oči jsou téměř úplně rozdělené na dvě poloviny. Hlava má mezi tykadly zřetelnou podélnou rýhu. Světlá larva velikosti 15–25 mm je mírně zploštělá, s jemnými kratičkými chloupky. Tělo má zakončeno dvěma chitinovými špičičkami. Bílá kukla dosahuje velikosti 10–20 mm.
Zdroj: fotoarchiv Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze, autor Jakub Beránek
Jak žije
Dospělci se objevují zpravidla od května po celé léto. Samička klade vajíčka do kůry smrku, borovice a modřínu. Larvy po vylíhnutí pod šupinami kůry pronikají do kambiální zóny, kde mezi kůrou a bělí hlodají nepravidelné, postupně se rozšiřující chodby, které jsou viditelné hlavně v kůře, ve dřevě jen povrchově. Vyplněny jsou upěchovanými hnědými a bílými drtinkami s trusem. Dorostlé larvy ve dřevě vytváří sestupné hákovité chodby, na konci kterých se příští jaro kuklí. Výletové otvory jsou úzce oválné.
Čím se živí
Dřevo napadených stromů.
Kde se vyskytuje
Jehličnaté lesy. Hlavní hostitelskou dřevinou je smrk ztepilý. Méně často pak i další jehličnany.
Čím je významný
Vyvíjí se na starších stromech – ať už žijících nebo i pokácených. Často napadá stromy jakkoliv oslabené václavkou nebo červenou hnilobou, či stromy oslabené přísušky.
Vyzkoušejte si kvíz „Les“ a prověřte si znalosti o obyvatelích lesa.