Jak vypadá
Patří mezi největší druhy blanokřídlých v Evropě, tělo dorůstá velikosti 19–35 mm. Dělnice a samci jsou menší než královna. Zbarvení hlavy a štítu je žluto-hnědo-červené, zbytek těla žluto-hnědý (vyjma první červené pásky na zadečku). Na hlavě jsou dvě mohutné oči a mezi nimi tři menší očka. Blanitá křídla jsou načervenalá. Sršeň podobně jako vosa může svoje žihadlo použít opakovaně a neumírá.
Zdroj: fotoarchiv Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze, autor Jakub Beránek
Jak žije
Již v dubnu vylétá po přezimování oplodněná královna založit novou kolonii. Pro stavbu hnízda vyhledává dutiny ve starých stromech, díry ve zdech, půdní prostory nebo dokonce komíny. Materiál pro stavbu je tvořen slinami a suchým dřevním trouchem. Se stavbou hnízda začíná od stopky, které celé hnízdo drží, potom začíná stavět buňky. Kolem buněk později staví několikavrstvý ochranný obal. Do každé buňky klade královna jedno vajíčko. Vylíhnuté larvy jsou zadečkem přichyceny za spodek buňky. Škrábáním o papírové buňky se larvy dožadují potravy. Po dokončení vývoje první generace přebírají dělnice většinu prací – péči o další larvy a údržbu a zvětšování hnízda. Přibližně v září už je hnízdo natolik velké, že královna začne klást vajíčka, z kterých se vyvíjejí samci a nové královny, krátce poté sama umírá. Nové královny vylétají z hnízda a zahajují takzvaný „svatební let“, kdy se páří se samci a potom hledají vhodné místo k přezimování. Dělnice a samci hynou s příchodem zimy. Staré hnízdo již není nikdy využíváno.
Čím se živí
Drobní bezobratlí, šťáva stromů, zralé ovoce, výjimečně dokáží sršni napadnout oslabená včelstva.
Kde se vyskytuje
Především světlé lesy, ale obecně je rozšířen v celé ČR.
Čím je významný
Živí se velmi často škodlivým hmyzem a tím jsou užiteční. Sršně nejsou agresivní, agresivní mohou být pouze v blízkosti hnízda, které se snaží bránit před ohrožením. Bodnutí od sršně je přibližně stejně bolestivé jako od vosy a nebezpečné může být hlavně pro alergiky, malé děti a starší nebo nemocné lidi. V některých Evropských státech je dokonce v Červených seznamech ohrožených druhů.
Vyzkoušejte si kvíz „Les“ a prověřte si znalosti o obyvatelích lesa.