Brusnice brusinka

Nízký 5 -25 cm vysoký polokeř s přízemními šupinatě olistěnými výběžky. Na nich vyrůstají nadzemní větvičky.

Listy má leskle, tmavě zelené, kožovitém neopadavé. Tvar oválně vejčitý se slabě podvinutým okrajem. Na rubu jsou světlejší a hnědě tečkované (rozlišuje se tím od medvědice léčivé).

Květy bílé, nebo bledě růžové, až 5 cm velké se zvonkovitou korunou. Jsou nahlučeny do ohnutých hroznů. Rozkvétají v květnu až červnu. Na některých stanovištích rozkvétá v pozdním létě ještě podruhé a poskytne i durhou úrodu plodů. V Brdech se jim říká „otávčata“. Lesklá bobule je v době zralosti červená.

Nejčastější výskyt v suchých lesích, zvláště borových, na rašelinách, vřesovištích, na chudých písčitých kyselejších půdách, od nížin až do hor.

Z plodů obsahujících mimo cukru kyselinu citrónovou, jablečnou a benzoovou se připravuje výborný kompot. Není však vhodný pro nemocné s ledvinovými kaménky, protože obsahuje soli kyseliny šťavelové. Je to rostlina léčivá, v pozdním létě se sbírá a suší list. Slouží jako potrava pro zvěř a ptactvo, zvláště ji vyhledávají tetřevovití. V sadovnictví a v zahrádkách se pěstují četné odrůdy brusinek, převážně pro konzum, ale i pro okrasu. Používá se ke krytí menších písčitých ploch na slunci i v polostínu.

Vyzkoušejte si kvíz „Les“ a prověřte si znalosti o obyvatelích lesa.