Prvosenka jarní (Petrklíč)

Popis

Vytrvalá bylina, až 20 cm vysoká, s krátkým oddenkem a hustými kořínky. Variabilní listy nahromaděné v přizemní růžici, jsou podlouhle vejčité, na rubu svraskalé, hrbolaté, s okrajem tupé vroubkovitým, na rubu chmýřité. Sírové žluté květy uspořádané v koncový okolík, na vrcholu až 20 cm dlouhého, bezlistého, jemné pýřitého stvolu, mají delší stopku, nažloutle zelený kalich se zvonkovité skloněnou, trubkovitou, na hoře rozšířenou, vonnou korunou, na bázi s oranžové skvrnitými laloky. Kvete koncem března až v květnu. Plodem je tobolka.

Výskyt

Roste na slunných loukách, v křovinách, ve světlých lesích, hájích, v nížinách a pahorkatinách. Je rozšířena především v Evropě. Kromě prvosenky jarní vyskytuje se u nás ještě několik druhu a poddruhu např.. prvosenka obecná, vyšší a nejmenší.

Vlastnosti, využití

Je to rostlina léčivá, květ se sbírá v dubnu a květnu, oddenek před začátkem vegetace. Vzhledem k saponinům obsaženým v prvosence je nutné užívat drogu pod dohledem lékaře. V okrasném zahrádkářství, hlavně na skalkách, se pěstuje mnoho cizích druhu prvosenek a pestře zbarvených zahradních kříženců.

Vyzkoušejte si kvíz „Les“ a prověřte si znalosti o obyvatelích lesa.