Popis
Je vlastně polštářovité rostoucí až 10 cm vysoký polokeřík s mírně zdřevnatělými větvičkami z čeledi hluchavkovitých. Lodyhy jsou vystoupavé nebo plazivé, oblé až čtyřhranné, více či méně ochlupené. Vstřícné lístečky 7–15 mm dlouhé, okrouhlovejcitého až čárkovitého tvaru, mírně kožovité, přisedlé nebo s krátkým řapíkem, lysé i chlupaté. Květy drobné, světlé až tmavé nachové. V úžlabí lístku má 3–6 kvítku, na konci stonku nahlučených. Kvete od května do září a plodem jsou mírně zploštělé kulovité tvrdky.
Výskyt
Roste na suchých stráních, mezích, okrajích cest, pastvinách, vátých píscích a hájích od nížin až do horského pásma, především střední a severní Evropy. U nás můžeme nalézt ještě např.. mateřídoušku tymián, olejovitou, časnou nebo úzkolistou.
Vlastnosti, využití
Je to rostlina velice mnohotvárná, někdy jsou různé vnitrodruhové formy popisovány jako samostatné druhy. Rozemnuté listy silné kořenité vonní. Vonné silice a tekavé oleje s thymolovém, jsou silným antiseptikem s léčivými fytoncidy. Mateřídouška je vylučuje do svého okolí zvláště v teplém až horkém slunném počasí. Patří mezi staré a oblíbené léčivé rostliny. Nezdřevnatělá nať se sbírá krátce před květem nebo v kvetu od června do září. Užívá se vnitřně v nálevu při katarech dýchacích cest, při dráždivém a černém kašli, při poruchách žaludečních a střevních a proti průjmům. Zevně v obkladech nebo koupelích při hnisavých ranách.
Vyzkoušejte si kvíz „Les“ a prověřte si znalosti o obyvatelích lesa.