Popis
Až 55 cm vysoká vytrvalá bylina. Stonek většinou nevětvený, plstnatě chlupatý. Přízemní listy vejčité, uspořádané v růžici. Stonkové listy v 1–2 párech, vstřícné, kopinaté. Velké jednořadé jazykovité květy oranžově žluté barvy. Celé květní úbory rostoucí často jednotlivě, někdy i po dvou až třech, jsou 5–8 cm široké. Rostlina aromaticky voní. Kvete od června do srpna.
Výskyt
Roste hlavně v podhorském až horském pásmu na kyselejších pastvinách, lukách, rašelinných půdách, vřesovištích a ve světlých lesích. Ojediněle i v nížinách, na lesních loučkách, rašelinách, vlhčích borovinách, hlavně na nevápenných půdách. Jedná se o evropský druh.
Vlastnosti, využití
Je to rostlina léčivá, v rukou laika se muže stát prostředkem nebezpečným. Rozsah jejího použití je velice široký – od léčení pohmožděnin až po revmatismus či léčbu mrtvice. Její sběr vedl na mnoha místech ke zničení většiny původních lokalit. U nás je zákonem chráněná! Pro léčebné účely se užívá květ a oddenek. Arnikový květ bývá někdy zaměňován za květy omanu, kamzičníku, hadího mordu apod.
Vyzkoušejte si kvíz „Les“ a prověřte si znalosti o obyvatelích lesa.