Jahodník obecný

Popis

Vytrvalá bylina se šikmým a větvitým oddenkem, nadzemními plazivými výhonky, šlahouny a přízemními růžicemi trojčetných dlouze řapíkatých listu. Lodyhy 10–20 cm vysoké nesou v horní polovině několik bílých kvetu, které skládají chudokvětý okolíkovitý vrcholík. Bílé květy, stojící na delších a chlupatých stopkách, mají 5 korunních plátku. Na masitém lůžku sedí drobné semeníky, které uzrávají v pecickovité nažky. Ty sedí na povrchu lůžka, v době zralosti červeného a šťavnatě masitého. Plodem jsou drobné nažky, které tvoří souplodí – jahodu s odstávajícími zelenými kališními lístky. Kvete od dubna do září.

Výskyt

Roste hojné na slunných, travnatých místech a loukách, na pasekách, ve světlých lesích, na kamenitých stráních, na mezích a v příkopech, od nížin až do hor. U nás se vyskytuje v teplejších oblastech ještě jahodník trávnice a vzrůstem nejstatnější jahodník truskavec. Rozšířena je skoro po celé Evropě a v Asii až po západní Sibiř.

Vlastnosti, využití

Zralá jahoda má svěží a sladkou chuť a příjemné voní. Slouží za potravu lidem, ale i zvěři a ptactvu. Plody mohou vyvolávat u některých jedinců kopřivku. Jako léčivá droga se sbírá v době kvetu rostliny list, která se suší ve stínu nebo při umělé teplotě nepřevyšující 40°C. Při přípravě čajového nápoje se listy nevaří, ale pouze spáří. Droga působí mírné svíravé a protizánětlivé. Je sílícím prostředkem pro rekonvalescenty.

Vyzkoušejte si kvíz „Les“ a prověřte si znalosti o obyvatelích lesa.