Tetřívek obecný

Popis

Zhruba velikosti slepice. Samec má fialově lesklé černé peří černý (s nafialovělým leskem), bílou pásku na křídle a bílá podocasní pera. Zobák i oči jsou tmavé. Nad očima má výrazné červené hřebínky (růže). Ocas je lyrovitý, hluboce vykrojený, při toku široce otevřený. Samice je zemitě hnědě zbarvená, tmavě kropenatá.

Jak žije

Samci se samicemi netvoří páry. Od konce února až do května se samci shromažďují na společných tokaništích, kde spolu bojují o přízeň samiček. Při toku svěšují křídla, roztahují ocas, pobíhají v kolečku a vyskakují do výšky. Samice hnízdí od května do července. Hnízdo staví na zemi, kryté vegetací. Snáší 7 – 14 vajec, na kterých sedí cca 25 dní. Po vylíhnutí se o mláďata dále stará a vodí je. Mláďata, která jsou schopna létat již ve věku 2 týdnů, však se samicí zůstávají až do září. Na zimu neodlétá.

Hlas

V období toku charakteristické bublání, klokotání a syčení.

Vejce

Jsou světle žlutá až žlutohnědá s tmavě hnědými skvrnkami a tečkami.

Potrava

Semena, výhonky, pupeny, bobule. Na jaře hmyz, který je i převažující potravou mláďat.

Výskyt v ČR

Vřesoviště, rašeliniště, lesní paseky. Zvláště chráněný silně ohrožený druh. Ostrůvkovitě rozšířen v Krušných, Doupovských, Jizerských a Novohradských horách, v Krkonoších, Jeseníkách, ve Slavkovském lese a na Šumavě.

Vyzkoušejte si kvíz „Les“ a prověřte si znalosti o obyvatelích lesa.