Čáp černý

Popis

O něco menší než čáp bílý, s rozpětím křídel až 2 metry. Má černý, bronzově lesklý hřbet, bílé břicho a dlouhý rudý zobák a dlouhé hnědočervené nohy. Mláďata jsou bílá, mladí jedinci matně hnědí s šedozeleným zobákem a nohami.

Jak žije

Plachý druh, který žije velmi skrytě. Hnízdo staví v korunách vysokých stromů, občas i na skalách, důkladně skryté. Bývá poměrně velké (průměr téměř dva metry), sestavené z klacků a větví poslepovaných blátem. Používá ho opakovaně a neustále dostavuje a zvětšuje. Hnízdí od dubna do července. Samice snáší 3 – 5 vajec, na kterých se se samcem střídá. Po měsíci až 40 dnech se líhnou mláďata a oba rodiče je dva až tři měsíce krmí a dokrmují. Je to tažný druh, který odlétá do Afriky koncem srpna či v září a vrací se během března až dubna. Táhne vždy jednotlivě, mladí jedinci nezávisle na rodičích.

Hlas

Ozývá se klapáním zobáku, v blízkosti hnízda syčí.

Vejce

Bílá, nebo mírně nazelenalá. Bez kresby.

Potrava

Ryby, žáby a jiní obojživelníci, vodní hmyz, hadi, méně i ptáci a drobní savci.

Výskyt v ČR

Obývá především klidné rozsáhlé lesy (jehličnaté, listnaté i smíšené) poblíž bažin, potoků, rybníků a luk. Roztroušeně v podstatě na celém území až téměř po horní hranici lesa. U nás řazen mezi silně ohrožené druhy.

Vyzkoušejte si kvíz „Les“ a prověřte si znalosti o obyvatelích lesa.