Sýkora modřinka

Popis

Je menší než sýkora koňadra, charakteristickým znakem je modré temeno hlavy a černý proužek přes oko. Modrá jsou i křídla (s úzkým bílým pruhem) a ocasní pera. Hřbet a kostřec je modrozelený až olivový. Hruď i bříško je žluté, uprostřed hrudi se táhne výrazný černý proužek. Líce jsou bílé (u mladých ptáků žluté). Nohy a oči jsou tmavé. Samice má matnější zbarvení než samec.

Jak žije

Je velmi čilá, potravu sbírá hlavně za aktivního pohybu na stromech a keřích, na kterých se pohybuje malými poskoky a předvádí i různé akrobatické kousky, kdy visí hlavou dolů. Hnízdí od dubna do července, obvykle pouze jednou ročně. Hnízdo z trávy a mechu vystlané peřím a chlupy staví pouze samička, nejčastěji v dutinách stromů, v ptačích budkách, ve škvírách mezi kameny ve zdech, v hromadách dříví, apod. Do hnízda poté klade 8 – 12 vajíček a sedí na nich sama zhruba 14 dní. Sameček ji v té době krmí. Při obraně hnízda je samička velmi odvážná. Mláďata jsou poté krmena oběma rodiči, se kterými zůstávají až do jara. Je částečně tažná, mladí ptáci přetahují, dospělci většinou zůstávají. V zimě je běžným návštěvníkem krmítek, na kterých je velmi dominantní.

Hlas

Ozývá se velmi často, má trochu slabší hlas než větší koňadra. Charakteristické je ci ci ci, ci ci dydy, nebo cií cií cií cirr.

Vejce

Bílá s červenohnědými skvrnkami.

Potrava

Drobnější hmyz, včetně jeho larev, hlavně housenky motýlů, motýli, mšice, pavouci. Na jaře i pupeny stromů či mladé lístky, v zimě pak drobná semena.

Výskyt v ČR

Listnaté a smíšené lesy, zahrady, parky, často v blízkosti lidských obydlí. Hojně rozšířená po celém území, nejvíce v nižších polohách, se stoupající nadmořskou výškou její výskyt klesá.

Vyzkoušejte si kvíz „Les“ a prověřte si znalosti o obyvatelích lesa.