Dlask tlustozobý

Popis

Zavalitý pták se silným kuželovitým zobákem. Velikosti asi jako špaček.  Má velkou hlavu a krátký ocas. Celé tělo je kontrastně zbarveno. Převažuje rezavohnědá barva, k oku se táhne černá skvrna, ta je i pod zobákem. Křídla má černomodrá, se světlými nebo bílými proužky a bílý je i konec ocasu. Zobák během roku mění barvu – v zimě bývá světle hnědý až žlutý, v létě šedočerný.

Jak žije

Hnízdí od května do července, nejčastěji na stromech poblíž kmene i na větvích, méně často v hustších keřích. Hnízdo staví z drobných větviček, trávy a kořínků, vystláno je lišejníky, jemnými chlupy či chmýřím. Samička obvykle snáší 4 – 5 vajíček, výjimečně až 7 vajíček. Na vejcích sedí samička a sameček ji krmí. Po  zhruba 14 dnech se líhnou mláďata, která jsou krmena oběma rodiči. A to ještě asi měsíc po opuštění hnízda. S rodiči ale zůstávají i po té, zhruba do začátku podzimu. Jako stálý pták je v zimě návštěvníkem krmítek.

Hlas

Ozývá se tvrdým cix, a to i za letu, dále crííí nebo ziííí.

Vejce

Barva se pohybuje od šedé, přes zelenošedou až po světle modrou. Skvrnky či čárky jsou hnědočerné až černé, především na tupém konci vajíčka.

Potrava

Semena, pupeny a plody stromů a keřů, dále pecky, které dokáže svým silným zobákem snadnou rozlousknout. V létě i hmyz.

Výskyt v ČR

Světlejší listnaté a smíšené lesy s výskytem starých vysokých stromů, parky, sady, zahrady.

Vyzkoušejte si kvíz „Les“ a prověřte si znalosti o obyvatelích lesa.