Prase divoké

Jak vypadám

Jsem velký sudokopytník. Dorůstám délky 120–200 cm, v kohoutku měřím 60–110 cm a vážím 40–200 kg. Samci jsou podstatně větší než samice. Mám mohutnou, z boku stlačenou postavu se širokým krkem a krátkými nohami. Krátký a tenký ocas je zakončen štětičkou černých chlupů. Vzhledem k poměru těla mám nápadně velkou hlavu. Před nepřízní počasí i drobnými oděrkami mě chrání hustá štětinatá tmavošedá až černá srst. Během zimy je srst výrazněji hustší a tmavší. Selata jsou zpočátku hnědá a světle pruhovaná. Mám skvěle vyvinutý čich a sluch, ale se zrakem jsem na tom hůře. Typickým znakem jsou čtyři výrazné trojhranné špičáky, dlouhé obvykle 20 cm, jež se při dorůstání zahýbají vzhůru. Slouží mi hlavně jako účinná zbraň při soubojích. Spodní špičáky kňourů (samců) myslivci nazývají páráky a menší horní špičáky klektáky. U samic jsou viditelně menší a směřují směrem nahoru výrazně mírněji, navíc pouze u starších jedinců.

Jak žiji

Jsem aktivní zejména v noci a přes den odpočívám. Žiji ponejvíce skrytě, ve skupinách, kde je nás kolem 20 (ale mnohdy i několikanásobně více). Staří samci však žijí samotářsky. Miluji bahenní koupele, často tak můžete v lese narazit na rozválená bahnitá místa, která jsem tam zanechal. Ač byste to do mě určitě neřekli, dokáži běhat rychlostí až 48 km/h. Bachyně (samice) obvykle rodí 3 až 12 mláďat, která velmi pečlivě chrání a v případě ohrožení dokáže napadnout i výrazně většího predátora.

Čím se živím

Jsem dokonalý všežravec a můj jídelníček je velmi pestrý – tráva, hlízy, ořechy, různé bobule, mršiny, kořeny, odpadky, hmyz, malí plazi. Často navštěvuji pole, zvláště kukuřičná, kde dokáži napáchat značné škody. Objevuji se také na smetištích a dokonce v obcích, kde si hledám potravu v okolí popelnic a kontejnerů.

Kde mě potkáte

V současnosti jsem v České republice nejrozšířenějším a nejvíce loveným druhem spárkaté zvěře. Najdete mě téměř všude, zejména však ve starých listnatých lesích s bohatým podrostem a s dostatkem příležitostí k bahenním „koupelím“. Myslivci mě loví většinou na čekané nebo při společných naháňkách. Odstřel černé zvěře je povolen celoročně.

Zajímavosti

Na bocích hrudi má kňour tzv. štít. Je to velmi zesílená kůže o tloušťce až 6 cm, která nemá žádné záhyby. Na území ČR jsem byl v 18. století ve volné přírodě téměř vyhuben a přežíval jsem pouze v oborách. Zpět do volné přírody jsem se dostal v důsledku druhé světové války, kdy došlo k poškození oborních plotů a současně jsem byl hnán od východu postupující frontou. Jsem jednoznačně nejinteligentnějším zvířetem v ČR.

Vyzkoušejte si kvíz „Les“ a prověřte si znalosti o obyvatelích lesa.