Koho uvidím v krmítku?

9

09. 02. 2018 / Doupovské hory

Během prosince a ledna bývalý hajný Miroslav Holas a lesní pedagog Lukáš Křivan nabídli mateřským a základním školám na Podbořansku besedy na téma „Naši ptáci na krmítkách v zimním období“. Besed se zúčastnilo na 300 žáků a předškoláků.

Besedy:

  1. 12. 2017 MŠ a ZŠ Vilémov
  2. 12. 2017 MŠ Podbořany
  3. 12. 2017 MŠ a ZŠ Mašťov
  4. 12. 2017 ZŠ TGM Podbořany
  5. 01. 2018 ZŠ Husova Podbořany
  6. 01. 2018 ZŠ Lubenec
  7. 01. 2018 MŠ a ZŠ Valeč
  8. 01. 2018 MŠ a ZŠ Krásný Dvůr

Za pomoci videoprojekce a mluveného slova jsme dětem vysvětlili, proč je potřeba našim přezimujícím ptákům nabídnout něco dobrého na přilepšení v krmítkách. Děti se dozvěděly, kde a jak je nejlépe umístit krmítko. Nejlepším místem je klidné a prostorné místo, na kterém mají ptáci dostatečný přehled o případném blížícím se nebezpečí, například od toulavé kočky, kuny nebo od létajících dravců (poštolka, krahujec, ostříž). Dětem jsme vysvětlili, čím je ptactvo vhodné krmit. Rozhodně do krmítek nepatří zbytky od jídla nebo staré pečivo. Naopak si ptáci pochutnají na semínkách slunečnice, řepky, prosa, máku a lněného semínka. Lze také rozvěsit v okolí krmítek jablíčka, kůži od špeku nebo kousky loje. Také jsme dětem na videu ukázali, jak si samy mohou připravit vlastní směs pro ptáky, kdy do rozehřátého loje nasypeme různá semínka a tuto směs nalijeme do připravených nádob a necháme ztuhnout a pak zavěsíme v okolí krmítek.

Na videu a obrázcích měly děti možnost zjistit, jací ptáci ke krmítkům nejčastěji zalétávají a jak je poznat: sýkora koňadra, sýkora modřinka, sýkora babka, sýkora uhelníček, vrabec polní, vrabec domácí, zvonek zelený, brhlík lesní, dlask tlustozobý, strakapoud malý, pěnkava obecná, kos černý, drozd kvíčala, stehlík obecný, hýl obecný, čížek lesní, červenka obecná, rehek domácí, hrdlička zahradní, sojka obecná, straka obecná a někdy se ke krmítku zatoulá havran polní anebo veverka obecná. Na rozloučenou jsme dětem darovali praktická krmítka, která pro nás vyrobili žáci  z Výchovného ústavu v Buškovicích ve své truhlářské dílně. Děti  od nás také na památku dostaly velký barevný plakát, kde jsou zobrazeni ptáci, kteří zalétávají k našim krmítkům. Velice nás potěšilo, když  se víc jak polovina dětí  pochlubila, že mají krmítko doma a ptáčky přikrmují a že některé děti, a to i ty nejmenší v mateřských školách, některé ptáčky na videu poznaly a uměly je správně pojmenovat.

Lukáš Křivan, lesní pedagog divize VLS Karlovy Vary