YPEF v Ralsku podesáté, tentokrát s rozstřelem o vítězství

8

16. 02. 2024 / Ralsko

Jubilejního desátého ročníku místních kol soutěže YPEF v Ralsku se zúčastnilo celkem pět týmů ze dvou škol – již tradiční derby mezi Gymnázium Mimoň a ZŠ a MŠ Stráž pod Ralskem rozehrály 4 týmy v kategorii mladších (2x Mimoň, 2x Stráž) a 1 tým kategorie starších (1x Mimoň).

Po úvodním rozehřívacím teoretickém kole jsme se vrhli na praktickou zkoušku, tedy poznávání přírodnin a lesnických a mysliveckých pomůcek a zařízení. Zde již nestačilo mít „nadrcená“ skripta a výhodu měli ti, kteří se o přírodu aktivně zajímají – což byli nakonec v podstatě všichni. A to nás velmi těší.
O prvním místě v kategorii mladších musel, vzhledem k rovnosti bodů u dvou „strážských“ týmů, rozhodnout rozstřel, a vítězem se stal tým ZŠ a MŠ Stráž pod Ralskem ve složení Kristýna Mašatová, Richard Horáček a Vojtěch Plešinger. Ve starší kategorii si první místo odnesl tým Gymnázia Mimoň ve složení Matyáš Kala, Petr Krob a Ondřej Týkal.
Výhercům místního kola gratulujeme a držíme jim palce v kole regionálním, které proběhne na Lesnické akademii v Trutnově. Všem zúčastněným i jejich učitelskému doprovodu děkujeme za účast, skvělou atmosféru i výborné výsledky a těšíme se na setkání na příštím ročníku soutěže YPEF.

Jan Kobr,
lesní pedagog divize Mimoň

Co je YPEF?

Nadnárodní evropská soutěž YPEF vznikla z iniciativy polských lesníků. YPEF si klade za cíl zlepšení povědomí o významu lesů a lesnictví pro rozvoj společnosti. Česko se jí zúčastnilo poprvé v roce 2011 a od 2. ročníku převzala garanci za organizaci národního kola soutěže Česká lesnická společnost jako nezávislá stavovská organizace, která zastupuje lesníky napříč oblastmi jejich působení. Vojenské lesy a statky jsou partnerem YPEF od roku 2015.
Soutěž YPEF je určena pro mladé lidi se zájmem o přírodu. Soutěží se ve tříčlenných týmech a s ohledem na možný postup do mezinárodního kola se očekává, že všichni soutěžící budou ovládat anglický jazyk. Soutěžící jsou rozdělení do dvou věkových kategorií. Mladší se rekrutují z 6. až 9. tříd, starší kategorie je určena středoškolákům. V soutěžní den místního kola na soupeřící týmy čeká nejprve písemný vědomostní test, na který navazuje praktické poznávání přírodnin.
Vítězný tým z každého místního kola postoupí do regionálního kola, odkud má v případě vítězství možnost se probít do národního finále. To proběhne před letními prázdninami tradičně v Kostelci nad Černými lesy v prostorách Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze. Národní šampioni pak budou vysláni do mezinárodního finále.