Les v teple učebny

3

14. 12. 2022 / divize Karlovy Vary

Již tradičně se přes zimu přesouvá lesní pedagogika i přímo do škol v podobě setkání s lesníkem. Během listopadu a prosince jich karlovarská divize nabídla hned pět.

Žáci prvního stupně ZŠ Svahová rozhodně nestrávili dopoledne v lavicích, když během lesní pedagogiky testovali, čeho se v lese nebát a bořili jeden lesní nebo spíše městský mýtus za druhým. Výuka druhů dřevin a poznávání jejich plodů se pak dokonale zamaskovala v aktivitě o semenářství a školkařství. Každý žák započal svůj vlastní experiment, když bedlivě vybral a vysel „svoji“ dřevinu k přezimování na školní zahradě.

Besedy pro mateřinky z Mašťova a Radonic byly sice také o semenech a plodech, ale tentokrát, více pohádkovější. Totiž když jste holoubek z příběhu o Popelce a přenášíte v zobáčku už desátý žalud, snadno vám pak utkví v paměti, že roste na dubu. Stejně snadno si zapamatujete členy zvířecí rodinky jelena, když se stanete kolouchem ve tmě, který musí rychle reagovat na varovné bekání laně.

Ať už jde o ranně zimní výkyvy počasí způsobující respirační onemocnění nebo úžící se rozpočet zařízení ke konci roku, víme si rady a pedagogům  nabízíme besedy uvnitř ve třídách držíc se hesla, když děti nemohou do lesa, dovezeme les k nim. Soudě dle ohlasů přináší i vnitřní aktivity mimo lesní prostředí dobré výsledky a jsou v lesní pedagogice vhodným doplňkem.  

 

Jana Hynková,

lesní pedagožka divize VLS Karlovy Vary