STROMY V KAMPUSU: Komentovaná procházka s lesním pedagogem

7

16. 08. 2022

Začátkem týdne jsem vedl přednášku o stromech v dejvickém kampusu pro čtenáře Městské knihovny Praha – pobočka Dejvice. Přestože má celá trasa jen lehce přes dva kilometry, strávil jsem na ní spolu se čtenáři 2,5 hodiny.

Vlastně se čtenářkami, kterých dorazilo zhruba 15. Když jsem si toho během exkurze všiml a postěžoval si, že jsem ve skupině jediný muž, bleskově reagovaly odpovědí, že smrk, dub, javor či modřín jsou rodu mužského, a že je to takhle v pořádku.

Dejvická stromová stezka má celkem 22 zastavení, nicméně nakonec jsme měli těch zastávek u jednotlivých druhů stromů více než třicet.

I pro mě byla exkurze výzvou, protože mnoho druhů se v lesní krajině nevyskytuje, jsou to vyloženě parkové stromy a keře, a tak i já si musel leccos předem nastudovat. I přes úmorné vedro bylo vidět, že si čtenářky exkurzi užívají, snad na všech zastaveních padalo mnoho otázek a u některých stromů jsme společně strávili hodně času.

K topolu na konci stezky jsme dorazili kolem půl osmé večer a zdálo se, že se nikomu nechce domů. Připojuji poděkování pracovnic knihovny i reakci jedné z účastnic exkurze: 

Krásný den, pane Kobr,
 
včerejší vycházka byla velmi zábavná a obohacující. Jsem ráda, že kolegyně z Dejvic s Vámi uspořádali příjemné odpoledne, které návštěvníky velmi bavilo a především Vás též. V rámci projektů o udržitelnosti a životním prostředí si myslím, že jste odvedli s kolegyněmi velký kus práce na Stromové stezce. I když jsou stromy, o kterých vím, že zde existují, jsou také ty, kolem, kterých denně profrčím a jsou nepovšimnuty. Např. o jedlém kaštanu jsem neměla ani potuchy, že tu též má své čestné místo.
 
Velmi děkuji Vám i kolegyním do zapojení této aktivity.
Budu se těšit na další spolupráci.
 
Se srdečným pozdravem
Jaroslava Dvorská
Městská knihovna v Praze

Dobrý den, pane Kobr,
ještě jednou Vám děkuji za vycházku za stromy v dejvickém kampusu.
Připojuji níže i poděkování jedné naší čtenářky, účastnice vycházky (jméno jsem smazala). Máme radost :), Petra Kajanová knihovnice Dejvice

Dobry den.
(V typech dotazu chybi kategorie Pochvala.): Uterni prochazka za stromy v okoli pobocky Dejvice byla naprosto BAJECNA. Trvala pres 2 hodiny - a vydrzela bych i dal, tak to bylo poutave a zajimave. Slunce behem te doby pomalu zapadalo, diky tomu bylo cim dal vic snesitelneji. Na sve si prisli laici jako ja i taci, u kterych bylo podle dotazu poznat, ze jsou dal. Jsem absolventkou dejvickeho CVUT a prilezitostne se tam vracim, ale jak kdybych tam doposud chodila se zavrenyma ocima. :-) Dekuji! Vice takovych stromovych poznani Prahy, prosim!

Mgr. Jan Kobr
lesní pedagog