Duben s lesní pedagogikou si v Ralsku užilo přes osm stovek dětí

9

30. 04. 2022 / Ralsko

Měsíc lesa a Den Země se na lesnické divizi VLS Mimoň tradičně slavil akcemi pro nejmenší. Letos si je užilo 839 dětí.

Začátkem měsíce gymnazisté z Mimoně uklidili celé okolí města včetně hradu Ralsko. Studenti pak na celou akci navazovali i v jiných předmětech.

Pro celou základní školu v Osečné připravili učitelé společně s lesní správou Hamr program na oslavu dne Země. Na připravených stanovištích se děti dozvěděly mnoho zajímavostí o lesnictví a myslivosti, ale také ze života lesních živočichů, či o růstu stromů a zpracování dřeva. Nechybělo ani ověření znalostí se skřítkem Dubínkem. Tato akce, která má na naší škole dlouholetou tradici, byla zakončena společným opékáním buřtů. Třídy druhého stupně uklízely les v okolí Osečné.“

Dvakrát lesní pedagogové navštívili Provodín - poprvé v mateřské školce povídal skřítek Dubínek o lese a podruhé zavedl tento malý pohádkový nezbeda školáky na dobrodružnou cestu jejich zahradou proměněnou na les. Procvičili jsme si vědomosti o lesní zvěři, jarních květinách a léčivých bylinách, ptácích a stromech. Děti zaujala přednáška o parohách našich jelenů a už teď se s námi těší do Hradčan na stezku Jeřáb, kam se chystáme společně v září.

Skřítek Dubínek se nezastavil ani v dalších dubnových dnech. Pomáhal lesním pedagogům z Mimoně  v mateřské školce v Březině, ve školce v Doksech,  ale také v Prysku. Tam za předškoláky na Den Země přijel lesník a děti pozorně poslouchaly jeho vyprávění o lese, zahrály si hry, zapojily se do připravených úkolů a domů si přinesly zážitky i nové poznatky. Při procházce pak společně pozorovali vodní živočichy, ryby, ptáky.“

Se školáky ze Stráže pod Ralskem jsme se potkali v lese za městem, na pomoc mi přijel i lesní Luboš. Celou cestu jsme si měli o čem povídat. Až teprve kručení žaludků nás vrátilo do reality.

na Naučnou stezku Jeřáb jsme letos poprvé vyrazili se školáky z Horní Libchavy. I zde jsme prožili krásný den, plný ponaučení a zábavy.

Eva Zikmundová, lesní pedagožka divize VLS Mimoň