O lesní pedagogiku je na západě Čech nebývalý zájem

3

15. 10. 2021 / Karlovarsko

Volné termíny pro lesní pedagogiku na tento rok byly u karlovarských vyčerpány hned během prvního zářijového týdne. Podzimní programy jsou nyní v plném proudu. Doteď se jich zúčastnily bezmála čtyři stovky dětí. Školy si objednávaly vycházky s lesníkem i besedy ve třídách.

Loňský „covidový“ školní rok si děti z mateřinek i středoškolští studenti vynahrazovali 10. září na dodatečné oslavě dne dětí s Armádou ČR ve Vojenském výcvikovém prostoru Hradiště. Stánek lesní pedagogiky VLS zde během dopoledne svými všetečnými dotazy oživilo 200 účastníků akce. Na cestu „Letem světem lesnictvím“ se pak postupně vydaly osmé třídy základních škol Kyselka, Karlovy Vary-Truhlářská a Chodov- Nejdecká. Deváťáky přivezou autobusy koncem října. Vycházky jsou podle přání cíleny na představení lesnictví, jako studijního a profesního oboru. Předškoláci si pro změnu z lesnických vycházek nosí svoji podzimní sbírku z lesa.

Zájem je znát nejen na telefonní lince, ale především v lese. Napříč věkovým spektrem účastníků vládne při vycházkách nadšení a spolupráce. Vzhledem k tomu, že děti nešetříme ani sezónních prací a i počasí dává najevo datum v kalendáři, je to často až s obdivem.

V dalších měsících se lesní pedagogika přesune i do školních tříd a na vycházky vyrazí kolektivy, které nejsou vázáné autobusovou dopravou. Od začátku školního roku také čelíme náporu škol, které by si rády objednaly již jarní a letní termíny pro rok 2022. Zda je za zájmem všeobecný hlad po exkursích nebo dobrá pověst našich programů lesní pedagogiky je v tuto chvíli nedůležité. Stěžejní je do kolika mladých myslí se nám díky tomu daří zasít semínko kladného a kvalitního vztahu k lesu.

Jana Hynková, lesní pedagožka divize VLS Karlovy Vary