Jarní proměny přírody

8

10. 05. 2019 / Nová Pec

Malé předškoláky a školáky a školačky z první až čtvrté třídy novopecké základní a mateřské školy sice zahnalo na květen opravdu chladné a deštivé počasí do školní tělocvičny, ale ani to nezabránilo tomu, aby si společně formou her nepřiblížili dění v jarní přírodě.

Nejprve krátce diskutovali o tom, jak se proměňují rostliny – stromy, keře a byliny, jak se na jaře chovají zvířata – savci, ptáci, hmyz. Poté si přiblížili, co dělají na jaře lesníci a lesní dělníci.  Zamýšleli se nad tím, proč je právě jaro nejvhodnějším obdobím pro sázení nových stromků, a řekli si, jak je potřeba s malými stromky zacházet. Hned nato si zahráli hru na obyvatele lesa, přičemž o sobě měli zjistit, čím se živí a zda už v tomto období dostatek „své“ potravy v okolí najdou.
V podobném duchu s trochu větší dopomocí lesní pedagožky a paní učitelky si o přírodě na jaře povídali předškoláci. Také oni hráli naučné hry, mj. i hru „Uhodni, kdo jsi.“  Překvapivě rychle děti hru pochopily a každé z nich se nakonec dopátralo, které zvíře představuje obrázek připnutý na jejich zádech. Nakonec každý řekl, co se ten den naučil nového, o čem před společným setkáním ještě nevěděl.

Růžena Heřmánková, lesní pedagožka divize VLS Horní Planá