YPEF: Vítěze na Brdech určil až rozstřel

9

19. 02. 2019 / Obecnice

Až rozstřelová soutěž, kterou byla „poznávačka“ tetřeva Hlušce, určila vítěze místního kola mezinárodní soutěže YPEF pod Brdy, které proběhlo v úterý 19. února v nově zrekonstruované historické budově lesní správy Obecnice na Brdech. Na penalty z Brd do regionálního kola v Praze postoupili Eliška Fuxová, Anna Krajnikovská, Marianna Sedláková z víceletého gymnázia Joachima Barranda v Berouně.

V nádherných kulisách prvorepublikové dřevostavby svedlo souboj o postup do dalších bojů sedm týmů a to pouze v mladší kategorii. A byla to skutečně bitva! Pozdější vítěz se ujal přesvědčivého vedení v teoretickém písemném testu, v praktické části, kde soutěžící řešili především „poznávačky“ přírodnin však družstvo z Berouna skončila až čtvrté. V něm se blýskl především tým, který od Obecnice přicestoval z druhé strany brdského hřebene, ze Zaječova. Žáci tamní základky Barbora Bezděková, Hana Charvátová a Filip Fryauf předvedli nejlepší výkon ve „druhém poločase“ a srovnali s berounskými gymnazisty skoré. Oba týmy v cíli měli 31,5 bodu (přičemž třetí tým, také z Berouna, zaostal za vítězi jen o půl bodu). Do metropole do regionálního kola však může v každé kategorii postoupit jen jediný tým, takže došlo na rozstřel. A po něm se radovali Berounští.  

Soutěž YPEF je určena pro mladé lidi se zájmem o přírodu. Soutěží se ve tříčlenných týmech a s ohledem na možný po-stup do mezinárodního kola se očekává, že všichni soutěžící budou ovládat anglický jazyk. Soutěžící jsou rozdělení do dvou věkových kategorií. Mladší se rekrutují z 6. až 9. tříd, starší kategorie je určena středoškolákům. V soutěžní den místního kola na soupeřící týmy čeká nejprve písemný vědomostní test, na který navazuje praktické poznávání přírodnin.

Vítězný tým z každého místního kola postoupí do regionálního kola, odkud má v případě vítězství možnost se probít do národního finále. To proběhne před letními prázdninami tradičně v Kostelci nad Černými lesy v prostorách Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze. Národní šampioni budou vysláni do mezinárodního finále, které letos poprvé v historii YPEF organizuje Česká republika. A hostí jej v rekreačním zařízení na šumavské Olšině ve dnech 23. - 27. září 2019 Vojenské lesy a statky.

Nadnárodní evropská soutěž YPEF vznikla z iniciativy polských lesníků. YPEF si klade za cíl zlepšení povědomí o významu lesů a lesnictví pro rozvoj společnosti. Česko se jí zúčastnilo poprvé v roce 2011 a od 2. ročníku převzala garanci za organizaci národního kola soutěže Česká lesnická společnost jako nezávislá stavovská organizace, která zastupuje lesníky napříč oblastmi jejich působení. Vojenské lesy a statky jsou partnerem YPEF od roku 2015.

YPEF 2019, místní kolo Obecnice

mladší kategorie

1. Gymnázium J. Barranda Beroun: Fuxová Eliška, Krajnikovská Anna, Sedláková Marianna, 31,5 b

2. ZŠ a MŠ Zaječov: Bezděková Barbora, Charvátová Hana, Fryauf Filip, 31,5 b.

3. Gymnázium J. Barranda Beroun: Hamerníková Nela, Žaliová Julie, Kobr Kašpar, 31 b.

4. ZŠ a MŠ Zaječov: Benešová Barbora, Ciprová Veronika, Hrabáková Eliška, 26,5 b.

5. ZŠ Sedlčany: Neradová Štěpánka, Šťastná Kristýna, 22,5 b.

6. ZŠ Příbram: Havlíčková Zuzana, Malík David, Šíp Metoděj, 20,5 b.

7. ZŠ Sedlčany: Švagrová Miroslava, Timofte Jan, 11,5 b.