YPEF: Z benjamínků soutěže mohou být vítězové

6

07. 02. 2019 / Lipník nad Bečvou

Místní kola mezinárodní soutěže YPEF v režii Vojenských lesů a statků v Lipníku nad Bečvou se zúčastnilo celkem pět družstev z místních základních škol Hranická a Osecká.

Na stupně vítězů se probojovala trojice dívek, která se přišla teprve porozhlédnout, jak vlastně YPEF vypadá. Přípravu ovšem děvčata nepodcenila a zabojovala v těžší disciplíně – poznávačce, která jim přinesla potřebné body k celkovému vítězství. Regionální kolo v Hranicích tedy navštíví Kristýna Pokorná, Michaela Špaldová a Elena Bartošková ze Základní školy Hranická.

Po vyhodnocení testů i poznávací disciplíny můžeme s potěšením konstatovat, že znalosti soutěžících tohoto místního kola mají vzestupnou tendenci. Vítězové postupují do jarních bojů v regionálním kole v Hranicích. YPEF u VLS pokračuje v úterý 12. února místním kolem v Karlových Varech.

Soutěž YPEF je určena pro mladé lidi se zájmem o přírodu. Soutěží se ve tříčlenných týmech a s ohledem na možný po-stup do mezinárodního kola se očekává, že všichni soutěžící budou ovládat anglický jazyk. Soutěžící jsou rozdělení do dvou věkových kategorií. Mladší se rekrutují z 6. až 9. tříd, starší kategorie je určena středoškolákům. V soutěžní den místního kola na soupeřící týmy čeká nejprve písemný vědomostní test, na který navazuje praktické poznávání přírodnin.

Vítězný tým z každého místního kola postoupí do regionálního kola, odkud má v případě vítězství možnost se probít do národního finále. To proběhne před letními prázdninami tradičně v Kostelci nad Černými lesy v prostorách Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze. Národní šampioni budou vysláni do mezinárodního finále, které letos poprvé v historii YPEF organizuje Česká republika. A hostí jej v rekreačním zařízení na šumavské Olšině ve dnech 23. - 27. září 2019 Vojenské lesy a statky.

Nadnárodní evropská soutěž YPEF vznikla z iniciativy polských lesníků. YPEF si klade za cíl zlepšení povědomí o významu lesů a lesnictví pro rozvoj společnosti. Česko se jí zúčastnilo poprvé v roce 2011 a od 2. ročníku převzala garanci za organizaci národního kola soutěže Česká lesnická společnost jako nezávislá stavovská organizace, která zastupuje lesníky napříč oblastmi jejich působení. Vojenské lesy a statky jsou partnerem YPEF od roku 2015.

Romana Klevarová, lesní pedagožka VLS Lipník n. B.

1. ZŠ Hranická: Pokorná Kristýna, Špaldová Michaela, Bartošková Elena, 30 b.

2. ZŠ Hranická: Bartošková Adéla, Tylich Jiří, Šindlerová Eliška, 29 b.

3. ZŠ Osecká: Knolová Kristýna, Petrželová Ela, Rýznarová Natalie, 27,5 b.

4. ZŠ Osecká: Fridrichová Adéla, Muchová Nikola, Habermannová Johanka, 26,5 b.

5. ZŠ Osecká: Štěpán Pospíšil, Martin Anděl, 24,5 b.