Předškoláci z Loděnice s lesníkem o lese

5

04. 04. 2017 / Loděnice

Tři úterky za sebou jsme věnovali v lesní pedagogice sedmi desítkám dětí z mateřské školy Loděnice.

První setkání proběhlo 21. března, kdy jsme si s předškoláčkama povídali v rámci „Mezinárodního dne lesů“ o lese, práci lesníka a o zvěři. Seznámení proběhlo v úvodním kruhu, kdy každý dostal do ruky kartičku s obrázkem zvířete. Děti se představily a řekly, co mají na obrázku za zvířátko. Pak na předškoláky čekala poschovávaná zvířátka, která měli za úkol najít.

Následně se děti rozdělily do skupinek a stavěly puzzle se zvířecími rodinkami, poté každá skupinka představila svoji rodinku, pojmenovali jsme si samce, samičku a mládě. Poté se kluci  a holky dozvěděli, jaký je rozdíl mezi myslivcem a lesníkem. Na připravených větvičkách si pak vyzkoušeli poznávačky dřevin a k nim přiřazoval i šišky a plody.

Před závěrečným kolečkem si děti ještě vyrobily papírové kloboučky a rozloučili jsme se s nimi sladkou odměnou.   

Druhé úterý pak patřilo čtyřletým a pětiletým dětem. Seznámení proběhlo opět v úvodním kruhu s kartičkami zvířátek a následovalo hledání zvířátek s jejich poznáváním a poznávačka dřevin. Když jsme seřadili všechny stromy a plody, tak si děti zahrály na veverky a měly za úkol nanosit všechny šišky do domečku.  Po hře se děti rozdělily do tříčlenných skupin a stavěly puzzle s rodinkami, které si děti vzájemně představily. Závěr opět patřil výrobě kloboučků.

Dubnová závěrečná návštěva mateřinky v Loděnici patřila nejmenším školáčkům a úvod opět patřil zvířátkům. Poté si děti s pomocí vábničky zahrály na srny a srnčátka. Následovaly poznávačky šišek a plodů stromů, puzzlíky se zvířecími rodinkami a výroba kloboučků. Když měli všichni kloboučky na hlavě, tak děti zhodnotily, co se jim nejvíce líbilo a po společném focení děti také přislíbily nakreslení obrázků.

Petra Večeřová, lesní pedagožka divize VLS Hořovice