Říjen na Libavé

6

18. 10. 2020 / Libavá

I v měsíci říjnu se lesní pedagogové z lesnické divize Vojenských lesů v Lipníku nad Bečvou věnovali programům s lesní pedagogikou, které navštěvovaly děti z různých mateřinek a škol.

Teploty jsou přívětivé a sluníčko nás stále, i když už mnohem nesměleji hřeje z oblohy. Listy začínají žloutnout a místy se barví do krásných červených odstínů. Pod nohama křupe vrstva žaludů a bukvic a nezřídka si děti sundávají z obličeje vlákna utkaná pavoučky, kteří se přemísťují na svá zimoviště. Prostě podzimní romantika je tu, tak vítejte v lese!

Předškoláci v oboře Bohuslávky

I ty nejmenší děti z radslavické mateřské školy přijely navštívit les v blízkosti obce Bohuslávky a s plným nasazením se pustily do plnění zadaných úkolů a poznávání tajemství, které skrývá les i jeho obyvatelé. Na děti čekala zastavení seznamující je s libavským velikánem, jelenem. Naučily se rozeznávat jeden z typických pobytových znaků této zvěře, otěrové stromy. Na vlastní kůži poznaly, k čemu slouží oplocenka. Nasbíraly veverce zásoby na zimu, a aby nešly domů s prázdnou, vyrobily si krásnou lesní medaili. Připravenou trasu zvládly všechny děti a zaslouží si velkou pochvalu!

Školáci sbírali osivo

Přiložit ruku k dílu a aktivně se podílet na obnově lesa se rozhodli šesťáci a sedmáci ze základní školy z Hluboček. Ve spolupráci s lesními pedagogy se pustili do sběru bukového osiva. Na vlastní kůži pocítili, že práce v lese není pro každého a vyžaduje trpělivost a píli. Nakonec se podařilo sesbírat XXX kg bukvic a žáci si finanční odměnou mohou přispět na společný výlet.

Kromě tvrdé dřiny si děti zahrály i hry s lesnickou a mysliveckou tématikou. Přece jen je třeba držet se hesla při práci i legraci.

Romana Klevarová, lesní pedagožka divize VLS Lipník nad Bečvou