Listopadové turné za předškoláky z Olomoucka

13

30. 11. 2019 / Olomoucko

Programy lesní pedagogiky absolvovalo na 130 dětí z mateřských škol v Olomouckém kraji. Lesní pedagožka VLS z Lipníku nad Bečvou Romana Klevarová se za nimi vypravila do jejich tříd v sychravém podzimu, kde se od ní dozvěděly základní informace o lese i jeho obyvatelích předtím, než počasí umožní jejich výpravu s lesními pedagogy do přírody.

Na besedě se Střítežáky

Dvouhodinový dopolední program si pro své žáčky objednaly paní učitelky v mateřské škole ve Stříteži nad Ludinou. 20 malých posluchačů netrpělivě čekalo, co se bude dít a co ta paní vybalí z té velké bedny. Nikdo se nenechal dlouho pobízet a po krátkém seznámení jsme se pustili do plnění úkolů. Dětem se podařilo zahnat zvířátka zpět na statek, vystopovat ničitele mladých stromků, roztřídit semínka a listy, ale také vybavit myslivce či lesníka. Společně jsme si užili i noční čekanou, plnou vzrušení a očekávání tajemných lesních zvuků. Čas utíkal jako vítr a až vůně oběda nás upozornila na konec malého lesního dobrodružství.

O krmení v Radslavicích

Další moje návštěva směřovala za dětmi z mateřské školy v Radslavicích. Společně jsme absolvovali již jarní program v MŠ na téma „Myslivec a lesník“. Před začínající zimou jsme s dětmi zvolili povídání o přikrmování lesní zvěře. O tom co do krmelce patří a co ne už děti nepochybují. Naučily se také poznávat různé druhy přikrmovacích zařízení. Další znalosti o lese a jeho obyvatelích se dětí dozví na plánované jarní vycházce do lesa, kterou společně prožijeme v měsíci květnu.

Lesní pedagogika v Černotíně

Součástí listopadového turné lesních pedagogů divize Lipník nad Bečvou byla také návštěva dětí Základní a mateřské školy v Černotíně. Smíšená skupina dětí tak během dopoledního programu poznala některá lesní zvířata, měla možnost osahat si deky a trofeje, ale také se dozvědět některé ze zajímavostí jejích života. Čím zvěři v zimě přilepšit, kde je vhodné a kde naopak není vhodné krmení předkládat či kteří ptáci nás na zimu opouští, kteří zůstávají a kteří naopak přilétají, byla témata, která jsme s dětmi diskutovali. Příjemné dopoledne bylo zakončeno pozváním do lesa, které děti i paní učitelky s radostí přijaly. Tedy i s touto skupinou dětí se nevidím naposledy a můžeme se těšit na další společná poznávání.

Špičková školka ze Špiček

Přátelská, skoro rodinná, byla návštěva u dětí v mateřské škole ve Špičkách. Menší kolektiv dětí věku od nejmenších po předškoláky velmi hezky spolupracoval na plnění všech zadaných úkolů. Po přivítání se zvířátky jsme se rovnýma nohama pustili do hlavního tématu dnešní besedy a to do práv a povinností dvou zelených panáčků: myslivce a lesníka. Děti pilně vybavovaly své kamarády pomůckami lesnickými i mysliveckými až před námi nakonec stáli pravý lesník a pravý myslivec. Je možné, že po dnešním dni jsou děti ve Špičkách přesvědčeny, že každý lesník je Karel a že myslivec může být pouze Pepa J. Co ale rozhodně vědí je, že k myslivci patří flinta, klobouk a lovecký pes, kdežto lesník si vykračuje s průměrkou, vyznačovacím sprejem a brašnou na všechny doklady.

S nejmenšími v Klíčku

Poslední listopadová návštěva lesní pedagožky v mateřské školce byla do Hranického Klíčku. Zde byly na vyprávění o lese připraveny dvě skupiny dětí. Nejmenší Kuřátka a trochu větší Kvítečka. Společnými silami děti zaháněly poztrácená zvířátka z lesa na statek a seznamovaly se s rozdíly mezi lesníkem a myslivcem. Velkou radost dětem ovšem přinesla zbrusu nová rekvizita – brokovnice, na které si vyzkoušely bezpečné zacházení se zbraní. Ne jen kluci, ale i holky zvládly flintu nabít a vystřelit. V lednu s dětmi opět navážeme na naše povídání a společně odkryjeme další tajemství z lesa a lesnictví.

Romana Klevarová, lesní pedagožka divize VLS Lipník nad Bečvou