Soutěž o mravencích pro děti z Českokrumlovska

13. 03. 2017 / Českokrumlovsko

Drobní obyvatelé lesa budou námětem letošního ročníku tradiční výtvarné soutěže šumavské divize VLS pro děti z Českokrumlovska.

Letošní ročník výtvarné soutěže pro děti, který tradičně vypisuje ředitel divize VLS Horní Planá, bude věnován mravencům. Soutěž je určena všem předškolákům a školákům z Českokrumlovska, kteří mohou svá díla přihlásit celkem v pěti kategoriích. Uzávěrka je 15. května 2017, vyhodnocení soutěže pak proběhne 25. května v areálu Rekreačního zařízení VLS Olšina v rámci Dětského dne na Olšině. Vítězové obdrží dárkový set s upomínkovými předměty.

Cílem soutěže je, aby se děti seznámily se s životem mravenců, s jednou nejdokonaleji organizovanou pospolitostí v říši hmyzu. Mravenci jsou výkonnými staviteli, chovateli, sběrači a lovci, kteří svou činností ovlivňují rozsáhlá území.

Soutěžní kategorie

  1. kategorie - žáci mateřských škol
  2. kategorie - žáci 1. - 2. tříd základních škol
  3. kategorie - žáci 3. - 5. tříd základních škol
  4. kategorie - žáci 6. - 7. tříd základních škol
  5. kategorie – žáci 8. -9. tříd základních škol

Kdo jsou mravenci

Mravenci jsou drobný blanokřídlý hmyz, který žije v hnízdech, tzv. mraveništích. Budují si hnízda pod zemí, pod kameny, v dutinách stromů a podobně. Mravenci se vyskytují téměř všude na Zemi a je známo přes 12 500 mravenčích druhů. Jsou velcí od několika milimetrů po několik centimetrů. Běžný mravenec lesní se dožívá věku 7 – 10 let. Z větviček a z jehličí si staví kupy, které jsou orientované na jih, podzemní část bývá dvakrát větší než na povrchu.

Kontakt

Jiří Flíček, lesní pedagog

Vojenské lesy a statky ČR, s.p., Horní Planá

Jiráskova 150,

382 26 Horní Planá

Tel.: 739 485 217

E-mail: jiri.flicek2@vls.cz