YPEF v Podbořanech ovládli „domácí“ a žáci z Lubence

4

19. 02. 2019 / Podbořany

Družstvo z Gymnázia a střední odborné školy v Podbořanech ve složení Matěj Kanta, Tereza Pticenová a Kryštof Kačírek využili domácího prostředí místního kola YPEF v Podbořanech, které v úterý 19. února spořádala lesní pedagožka karlovarské divize VLS Lenka Kolibačová pro děti a studenty z Lounska právě na jejich škole, a postupují jako vítězové starší kategorie do regionálního kola v nedalekých Žluticích. V mladší kategorii pak domácím družstvům „vypálil rybník“ jediný přespolní tým - Nela Vyskočilová, Simona Zatloukalová a Vojtěch Hladík ze základky v nedalekém Lubenci.

Je už tradicí, že na západě Čech lesní pedagogové Vojenských lesů a statků pořádají celkem dvě místní kola mezinárodní soutěže YPEF (Young People in European Forests – Mladí lidé v evropských lesích), která si klade za cíl zlepšit mezi mladou generací povědomí o lese a lesnictví. Po klání na domácí půdě v Karlových Varech místní divize hospodařící v Doupovských horách organizuje místní kolo také pro děti „z druhé strany“ největšího českého vojenského újezdu – v Podbořanech na Lounsku v ústeckém kraji.

Letos se jim zde sešlo v obou kategoriích celkem sedm týmů. Mezi staršími žáky mělo v boji o vítězství, a tím pádem o postup do regionálního kola, družstvo z podbořanského gymnázia jediného konkurenta – své spolužáky, které přesvědčivě porazili o osm bodů.

Zato v mladší kategorii se sešla pětice startujících, z nichž čtyři družstva reprezentovala místní školy (vedle víceletého gymnázia také dvě místní základky). Z vítězství se však nakonec radoval ale patý přespolní adept – žáci mateřské a základní školy v Lubenci.

Soutěž YPEF je určena pro mladé lidi se zájmem o přírodu. Soutěží se ve tříčlenných týmech a s ohledem na možný po-stup do mezinárodního kola se očekává, že všichni soutěžící budou ovládat anglický jazyk. Soutěžící jsou rozdělení do dvou věkových kategorií. Mladší se rekrutují z 6. až 9. tříd, starší kategorie je určena středoškolákům. V soutěžní den místního kola na soupeřící týmy čeká nejprve písemný vědomostní test, na který navazuje praktické poznávání přírodnin.

Vítězný tým z každého místního kola postoupí do regionálního kola, odkud má v případě vítězství možnost se probít do národního finále. To proběhne před letními prázdninami tradičně v Kostelci nad Černými lesy v prostorách Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze. Národní šampioni budou vysláni do mezinárodního finále, které letos poprvé v historii YPEF organizuje Česká republika. A hostí jej v rekreačním zařízení na šumavské Olšině ve dnech 23. - 27. září 2019 Vojenské lesy a statky.

Nadnárodní evropská soutěž YPEF vznikla z iniciativy polských lesníků. YPEF si klade za cíl zlepšení povědomí o významu lesů a lesnictví pro rozvoj společnosti. Česko se jí zúčastnilo poprvé v roce 2011 a od 2. ročníku převzala garanci za organizaci národního kola soutěže Česká lesnická společnost jako nezávislá stavovská organizace, která zastupuje lesníky napříč oblastmi jejich působení. Vojenské lesy a statky jsou partnerem YPEF od roku 2015.

Výsledky YPEF 2019 Podbořany

mladší kategorie

1. MZŠ Lubenec: Nela Vyskočilová, Simona Zatloukalová, Vojtěch Hladík, 38 b.

2. ZŠ Husova Podbořany: Adéla Andrlová, Tereza Gregorová, Antonín Volavka, 30,5 b.

3. G a SOŠ Podbořany: Jáchym Růt, Anna Semerádová, Jiří Srkal, 23,5 b.

4. ZŠ TGM Podbořany: Matěj Hofman, Martin Řádek, Martin Buben, 21,5 b.

5. ZŠ TGM Podbořany: Juraj Vranovský, Tereza Koderová, Eliška Reiningerová, 20 b.

Starší žáci

1. G a SOŠ Podbořany: Matěj Kanta, Tereza Pticenová, Kryštof Kačírek, 24,5 b.

2. G a SOŠ Podbořany: Aneta Krikalová, Sebastian Trejbal, Alexandr Machyna, 16,5 b.