Povídání o lese v hořovickém lesoparku

Z úvodního kolečka jsme se vydali na první stanoviště. Zastavili jsme se u dubu, který si děti prohlédly, pojmenovaly, pohladily si kmen i přičichly ke kůře. Do připravené taštičky si nasbíraly žaludy, listy a kousek kůry. Takto, jako u dubu, jsme se zastavovali i u dalších stromů – u borovice, modřínu, smrku, jedle buku a douglasky. Stromy děti poznávaly pohledem, ale také zrakem a čichem. A nechyběla vždy nějaká zajímavost pro lepší zapamatování daného druhu.

Do taštičky si 14 školáků nasbíralo vzorky plodů, listů nebo jehličí. V šiškách jsme hledali semínka, prozkoumali jsme i bukvice, které dětem moc zachutnaly. Po svačince jsme chvilku zabrousili ke zvěři, popsali jsme si parohy, řekli jsme si rozdíly ve váze a nezapomněli jsme ani na styl života jednotlivých druhů lesní zvěře. Abychom si i trošku zaběhali, zahráli jsme si hru na pašeráky.

Při hře čas rychle ubíhal a přiblížil se konec naší vycházky.  Rozloučili jsme s příslibem na další vycházku a vydali jsme se na zpáteční cestu do školy.

Petra Večeřová, lesní pedagožka divize VLS Hořovice