Do lesa s lesníkem na Lipníku podruhé

14

06. 06. 2017 / Velký Újezd

V úterý 6. června se konal již druhý ročník akce Do lesa s lesníkem, kterou ve spolupráci s nadací Dřevo pro život pořádali lesní pedagogové a lesníci divize Lipník n. Bečvou

Akci jsme zajišťovali s kolegy Antonínem Mičánem, Janem Zíchou, Romanem Palánkem, Lukášem Opravilem, Tomášem Brklou, Karlem Mikuláškem, Jiřím Palkou, Petrem Kubíčkem, Janem Rapantem a Tomášen Rytířem společně s kolegy z Lesů ČR a Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů.

Žáky základní školy Trávník z Přerova jsme pozvali do lesů lesní správy Velký Újezd ve Staměřicích. Stovka dětí se po úvodním přivítání vrhla na celkem šest stanovišť, kde se postupně dozvěděly, co je vlastně práce lesníka. Sázely stromky, zkoumaly semena i určovaly semenáčky, učily se les vychovávat a správně třídit, dozvěděly se, jak a proč se měří stromy, nechybělo ani tradiční stanoviště věnované lesní těžbě. Zde se dětem představil jak samotný těžař při práci, tak i kočí s koněm a operátor s vyvážecí soupravou. V obležení bylo i zastavení s myslivostí, kde si děti prohlédly a osahaly trofeje, deky zvěře a poslechly si vábení jelenů. Velký tlukot se ozýval z lesní dílny, kde letos děti vyráběly krmítka pro ptáky. Tato aktivita je ne jen bavila, ale dokonce nedošlo ani žádnému vážnějšímu klepanci do prstu. Byla radost děti sledovat u práce s tak cenou surovinou, jako je právě dřevo. Při závěrečném rozloučení se z dětí jen sypaly odpovědi na otázku „Co ten lesník v lese vlastně děla?“ Na úplném konci se děti posilnily výtečnými koláči a spokojené se vrátily do své školy.

Jsme rádi, že tyto akce můžeme společně s kolegy z ostatních lesnických firem pořádat, protože je velkým potěšením pro nás pro všechny, když spatříme v dětské tváři úžas nad běžnou pracovní náplní lesníků, která se bohužel pro většinu veřejnosti stala nezajímavou a vlastně téměř neznámou.

Romana Klevarová, lesní pedagožka divize VLS Lipník n. B.